حسابداری مالی, وبلاگ

۵ تکلیف قانونی مهم حسابداران که در زمان معین باید انجام شود

0 90

برای حسابداران، تکالیفی قانونی در هر دوره مالی وجود دارد که باید در مهلت زمانی معینی انجام شود. این تکالیف مربوط به سازمانها و نهادهای دولتی است و چنانچه تکالیف در زمان مقرر، تحویل آن سازمان نشود مشکلاتی همچون تعلق جریمه و از دست دادن معافیتها و مزایای قانونی را به همراه خواهد شد.

در این مقاله ۵ مورد از مهمترین تکالیف قانونی حسابداری شرکت ها را بررسی می کنیم:

۱- تهیه لیست مالیات حقوق پرسنل:

در ماده ۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم  آمده است:

پرداخت‌کنندگان حقوق هنگام هر پرداخت یا تخصیص آن مکلف اند مالیات متعلق را طبق مقررات ماده (۸۵) این ‌قانون محاسبه و کسر و ظرف سی روز ضمن تسلیم  فهرستی ‌متضمن نام و نشانی دریافت‌کنندگان حقوق و میزان آن به اداره امور مالیاتی محل پرداخت و در ماه‌های بعد فقط تغییرات را صورت‌ دهند.

پس طبق این قانون حسابدار حقوق  و دستمزد مکلف است هر ماه پس از تخصیص حقوق پرسنل لیست مالیات حقوق را تنظیم و حدکثر تا پایان ماه بعد  به اداره امور مالیاتی ارسال کند.

۲- تهیه لیست بیمه پرسنل:

در حسابداری حقوق و دستمزد علاوه بر تهیه لیست مالیات حقوق، تهیه لیست بیمه تامین اجتماعی هم لازم و ضروری است.

طبق قوانین سازمان تامین اجتماعی ، مهلت قانونی جهت تحویل لیست وپرداخت حق بیمه هر ماه حداکثر تاپایان آخرین روز ماه بعد است.

۳- تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده:

مالیات بر ارزش افزوده، مالیاتی است که خریدار هنگام خرید کالا یا خدمات، باید به فروشنده بپردازد و فروشنده کالا و خدمات، این مالیات را در زمانهای معینی به دولت پرداخت میکند.

 

طبق قانون مهلت ارائه اظهارنامه و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، ۱۵ روز پس از پایان هر فصل است اما برای فصل زمستان که با تعطیلات نوروزی همراه می‌شود و فرصت اندکی برای تنظیم و ارسال اظهارنامه وجود دارد، رئیس کل سازمان امور مالیاتی اجازه داده است برای کسانی که برای ارائه اظهارنامه و پرداخت مالیات دوره زمستان تا پایان فروردین اقدام کنند ،تسهیلات بخشودگی قانونی جرایم اعمال شود.

۴- تهیه گزارش های خرید و فروش فصلی:

یکی از گزارش هایی که باید به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه شود گزارش خرید و فروش است، که پس از پایان هر فصل گزارش خرید و فروش فصلی باید تنظیم و ارسال گردد. ارسال این گزارش از طریق سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی صورت می گیرد.

حتما مقاله تهیه و ارائه گزارشات خرید و فروش فصلی (صورت معاملات فصلی) مطالعه کنید.

 

۵- ارسال اظهارنامه عملکرد:

به عنوان یک حسابدار میدانید که افراد حقیقی و حقوقی  موظفند هر سال گزارش مالی کامل خود را به اداره دارایی ارائه کند و بر همین اساس مالیات خود را بپردازد.

بر اساس قانون مالیات ها مهلت ارسال اظهارنامه عملکرد برای شرکتها ۴ ماه پس از پایان سال مالی است و برای افراد حقیقی و صاحبان مشاغل این مهلت سه ماه پس از پایان سال مالی خواهد بود.

در باره نویسنده / 

مرتضی ایمانی

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید

بسته های آموزشی


آکادمی رشد مالی آموزش حسابداری و آموزش بورس و آموزش سرمایه گذاری

 


.

  • بسته آموزشی لیست حقوق و دستمزد

      دوستان و همراهان مجموعه مؤدی نت همان طور که در گذشته نیز در خصوص ارائه بسته ای آموزشی به صورت جامع و کاربردی  حقوق و دستمزد و محاسبات مالیات مربوطه قول داده بودیم پس از گذشته زمانی نسبتا طولانی توانستیم تا آموزش های خود را در این زمینه جمع بندی و آن را در…

  • جدول حداقل حقوق سالهای 90 الی 97

    جدول حداقل حقوق سالهای 90 الی 97 دول حداقل حقوق سالهای 90 الی 97 و پاره ای از قوانین کار جدول مقایسه‎ای تغییرات حقوق و مزایای کارگران 92 الی 97 و براساس 220 ساعت کار در ماه افزایش سایر سطوح دستمزدی بر اساس آخرین دستمزد دریافتی روزانه افراد برای سال 97 ، معادل  10.4 درصد به…

  • بخش اول از مقدمات تحریر دفاتر قانونی

    قسمت اول از مقدمات تحریر دفاتر قانونی از آنجایی که آموزشهای تحریر دفاتر قانونی علاوه برحسابداران و کارکنان حوزه مالی باید پاسخگوی نیازهای آموزشی مؤدیان مالیاتی و همچنین مدیران استارت آپها نیز باشد تصمیم بر این شد تا چند جلسه رو به مقدمات و کلیات حسابداری بپردازیم تا در ویدئوهای بعدی بتوانیم همراهی دیگر دوستان…

مجوزها :

آخرین دیدگاه ها

ارتباط با ما :

مودی نت با ارائه فایلها و مطالب ارزنده همه روزه و در همه حال همراه مودیان مالیاتی عزیزمان می باشد…
Email: email@moadinet.ir
شماره تماس: 56337356-021

پیج تخصصی آکادمی رشد مالی