دسته‌بندی نشده, وبلاگ

گرایشات (جهت‌گیری ها) و چالش‌های حسابداری

0 33

گرایشات (جهت‌گیری ها) و چالش‌های حسابداری

 

در سال 2010، پیمایش وسیعی به صورت آنلاین از سوی موسسه حسابداران مدیریت Chartered و دانشگاه UK بر روی حدود 5426 متخصص مالی و غیرمالی ارشد در سراسر جهان انجام گرفت. این تحقیق نشان داد که آخرین و مهم‌ترین گرایش در بین متخصصان حسابداری، شیفت مسئولیت‌های حسابداران از عملیات‌های حسابداری سنتی به پشتیبانی و راهنمایی مدیریت استراتژیک می باشد. نتایج بر نیاز متخصصان مالی نسبت به توجه بر وظایف سنتی عملیات‌های حسابداری، تاکید دارد.

گزارش دهی از جمله فعالیت هایی است که مکررا از سوی حسابداران انجام می گیرد. براهمیت این غعالیت همین بس که این واژه 357 مرتبه در کتاب سیستم های اطلاعات حسابداری James Hall آورده شده است.

ممیزی، یکی دیگر از فعالیت هایی است که معمولا از سوی حسابداران انجام می پذیرد. اصولا ممیزی به دو گروه تقسیم بندی می شود :

ممیزی داخلی

ممیزی خارجی.

ممیزی داخلی طیف وسیعی از اقدامات سازمانی، از جمله : ممیزی اظهارنامه مالی، سنجش میزان همراستایی عملیات‌ها با خط مشی‌های سازمانی، بازبینی میزان همراستایی سازمان با الزامات قانونی، ارزیابی کارایی عملیاتی، شناسایی و پیگرد اقدامات کلاهبرداری در داخل شرکت و … را تحت پوشش قرار می دهد.

اقدامات ممیزان خارجی نیز تاحد زیادی مشابه با ممیزان داخلی است با این تفاوت که ممیزان خارجی بیشتر بر روی قوانین و دستورالعمل‌های خاص اظهارنامه های مالی سازمان متمرکز می شوند و بر موضوعات عملیاتی تاکید آن‌چنانی ندارند.

براساس مرور بر ادبیات، مشخص شد که مهمترین نگرانی ها درخصوص حسابداری عبارتند از :

عملیات‌ حسابداری (پردازش تراکنش‌ها، پرداختی ها و دریافتی های حساب‌ها، گزارش دهی مالی داخلی)

گزارش دهی خارجی ( گزارش دهی قانونی، ریسک مالی و خزانه داری شرکت، و آیین نامه ها ازجمله ممیزی های داخلی، تسلیم مالیات‌ها و نیازمندی‌های انضباط بخشی)

حسابداری مدیریت (پیش‌بینی، بودجه ریزی، هزینه گذاری و گزارش دهی با تغییر (کنترل هزینه، گزارش‌های تفصیلی درخصوص عملکرد درمقابل هزینه) و نیز مدیریت جریان نقدینگی)

پشتیبانی مدیریت ( که شامل تعریف و تحلیل آپشن‌ های استراتژیک، پشتیبانی تصمیم، طراحی و پیگرد شاخص های کلیدی پرسنل، الگوبرداری، حسابداری مدیریت استراتژیک، و مدیریت ریسک کسب و کار می شود)

مدیریت نیروی کار

آموزش

رسیدگی به پروژه های سرمایه ای

تاکید بر مشتریان و محصولات

گزارش هایی درباره قدمت بدهکاری‌ ها و بستانکاری‌ ها

گزارش دهی زمان واقعی

گزارش دهی تعاملی

ممیزی

اجرای کنترل‌ های داخلی

مدیریت ریسک

شناسایی خطاها و کلاهبرداری‌ ها

ذیحسابی و …

به برخی از این نگرانی های حسابداری، از طریق راهکارهای فناوری سنتی پاسخ داده می شود و به اغلب آنها با سیستم‌های ERP پاسخ داده می شود. تمرکز اصلی این پژوهش بر چالش‌های مطرح شده ای قرار دارد که هنوز برای آنها راهکاری یافته نشده و بر پاسخ‌های فناوری که نیازمند تمرکز بر پژوهش های آتی است، قرار دارد

در باره نویسنده / 

مرتضی ایمانی

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید

بسته های آموزشی


آکادمی رشد مالی آموزش حسابداری و آموزش بورس و آموزش سرمایه گذاری

 


.

  • بسته آموزشی لیست حقوق و دستمزد

      دوستان و همراهان مجموعه مؤدی نت همان طور که در گذشته نیز در خصوص ارائه بسته ای آموزشی به صورت جامع و کاربردی  حقوق و دستمزد و محاسبات مالیات مربوطه قول داده بودیم پس از گذشته زمانی نسبتا طولانی توانستیم تا آموزش های خود را در این زمینه جمع بندی و آن را در…

  • جدول حداقل حقوق سالهای 90 الی 97

    جدول حداقل حقوق سالهای 90 الی 97 دول حداقل حقوق سالهای 90 الی 97 و پاره ای از قوانین کار جدول مقایسه‎ای تغییرات حقوق و مزایای کارگران 92 الی 97 و براساس 220 ساعت کار در ماه افزایش سایر سطوح دستمزدی بر اساس آخرین دستمزد دریافتی روزانه افراد برای سال 97 ، معادل  10.4 درصد به…

  • بخش اول از مقدمات تحریر دفاتر قانونی

    قسمت اول از مقدمات تحریر دفاتر قانونی از آنجایی که آموزشهای تحریر دفاتر قانونی علاوه برحسابداران و کارکنان حوزه مالی باید پاسخگوی نیازهای آموزشی مؤدیان مالیاتی و همچنین مدیران استارت آپها نیز باشد تصمیم بر این شد تا چند جلسه رو به مقدمات و کلیات حسابداری بپردازیم تا در ویدئوهای بعدی بتوانیم همراهی دیگر دوستان…

مجوزها :

آخرین دیدگاه ها

ارتباط با ما :

مودی نت با ارائه فایلها و مطالب ارزنده همه روزه و در همه حال همراه مودیان مالیاتی عزیزمان می باشد…
Email: email@moadinet.ir
شماره تماس: 56337356-021

پیج تخصصی آکادمی رشد مالی