آمورش بیمه تامین اجتماعی, آموزش, آموزش حسابداری, مباحث تکمیلی آموزش حسابداری, وبلاگ

موارد مشمول مالیات در لیست حقوق و دستمزد

1 11004

 آگاهی از موارد و گزینه های مشمول مالیات در لیست حقوق و دستمزد کارکنان از نکاتی است که ممکن است برای اکثر حسابدارن مهم باشد. در این مطلب سعی شده است با استفاده از منابع موجود در اینترنت تا حد ممکن نکات مربوط به این مهم، یکجا گردآوری شود. البته با توجه به امکان تغییر بخشنامه ها در آینده، خواهشمنداست همواره مطالب موجود در این سایت را با آخرین بخشنامه ها مطابقت دهید.

موارد معاف از مالیات در حقوق و دستمزد (مالیات کسر نمی شود):

 • هزینه های درمانی پرسنل:
  توجه: هزینه های درمانی قابل کسر توسط کارفرما نیست و حقوق بگیر باید به عنوان یک مؤدی حقیقی مطابق ماده 87 قانون مالیاتهای مستقیم درخواست استرداد اضافه پرداختی بابت مالیات حقوقش را (در صورت وجود) کتباً مطالبه نماید.
  توجه: مرجع اقدام درخصوص کسر هزینه های درمانی و مراقبت و توانبخشی معلولان و بیماران خاص و صعب العلاج، پرداختی توسط حقوق بگیران بابت معالجه خود و افراد تحت تکفل آنان، اداره امور مالیاتی محل دریافت مالیات بر درآمد حقوق آنان خواهد بود و حقوق بگیران می توانند پس از پایان سال انجام هزینه با ارائه نسخ اصلی گواهی و اسناد و مدارک تأیید شده مربوط به هزینه های مذکور در یک سال مالیاتی از اداره امور مالیاتی ذیربط درخواست استفاده از تسهیلات مقرر در ماده 137 را بنمایند. (استنباط شده از بند 4 بخشنامه شماره 19418/4385/211 مورخ 1383/11/07 سازمان امور مالیاتی کشور)
 • فوق العاده ماموریت: حق ماموریت باید بر اساس سطح قانونی آن محاسبه شود و مازاد آن غیر قابل قبول است.
 • سنوات خدمت و مرخصی هنگام بازنشستگی :
  الف) اگر سنوات خدمت کارکنان در پایان مدت قرارداد پرداخت شود و کارمند با شرکت تسویه نماید، مشمول مالیات نمی شود.
  ب) اگر پس از دریافت سنوات خدمت، کارمند در شرکت حضور داشته باشد مشول مالیات می گردد.
  ج) دو هفتم بیمه سهم کارگر معاف است. (بخشنامه شماره 19418/4385/211 مورخ 1383/11/07 سازمان امور مالیاتی کشور) / شرح کامل معافیت دو هفتم بیمه

موارد شامل مالیات در لیست حقوق و دستمزد:
به صورت خلاصه تمامی اجزاء حقوق به جز ماموریت شامل مالیات است و مبنای محاسبه براساس جدول مالیاتی اداره دارایی می باشد.
توجه: اگر شرکتی بن و خواربار را ماهیانه پرداخت نکند و کلیه مطالبات خواربار را یکجا و آخر هر سال تسویه کند در این صورت مالیات تعلق نمی گیرد.
توجه: بن وخواربار تا 2 دوازدهم میزان معافیت سالانه حقوق معاف است و مازاد آن باید محاسبه و درجدول لحاظ شود. (به شرط پرداخت غیرنقدی)
توجه: بن و خواربار اگر به صورت نقدی پرداخت شود مشمول معافیت مالیاتی نمی شود.
توجه: مالیات عیدی همانند مالیات حقوق می باشد یعنی تا سقف خاصی معاف و از آن رقم به بعد مشمول مالیات طبق جدول مالیاتی می باشد.

در باره نویسنده / 

مرتضی ایمانی

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

ارسال پاسخ

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید

کارگاه آموزش مالیات حقوق و دستمزد اداره دارایی و آموزش نرم افزار سالاری

بسته های آموزشی


آکادمی رشد مالی آموزش حسابداری و آموزش بورس و آموزش سرمایه گذاری

 


.

 • بسته آموزشی لیست حقوق و دستمزد

    دوستان و همراهان مجموعه مؤدی نت همان طور که در گذشته نیز در خصوص ارائه بسته ای آموزشی به صورت جامع و کاربردی  حقوق و دستمزد و محاسبات مالیات مربوطه قول داده بودیم پس از گذشته زمانی نسبتا طولانی توانستیم تا آموزش های خود را در این زمینه جمع بندی و آن را در…

 • جدول حداقل حقوق سالهای 90 الی 97

  جدول حداقل حقوق سالهای 90 الی 97 دول حداقل حقوق سالهای 90 الی 97 و پاره ای از قوانین کار جدول مقایسه‎ای تغییرات حقوق و مزایای کارگران 92 الی 97 و براساس 220 ساعت کار در ماه افزایش سایر سطوح دستمزدی بر اساس آخرین دستمزد دریافتی روزانه افراد برای سال 97 ، معادل  10.4 درصد به…

 • بخش اول از مقدمات تحریر دفاتر قانونی

  قسمت اول از مقدمات تحریر دفاتر قانونی از آنجایی که آموزشهای تحریر دفاتر قانونی علاوه برحسابداران و کارکنان حوزه مالی باید پاسخگوی نیازهای آموزشی مؤدیان مالیاتی و همچنین مدیران استارت آپها نیز باشد تصمیم بر این شد تا چند جلسه رو به مقدمات و کلیات حسابداری بپردازیم تا در ویدئوهای بعدی بتوانیم همراهی دیگر دوستان…

مجوزها :

آخرین دیدگاه ها

ارتباط با ما :

مودی نت با ارائه فایلها و مطالب ارزنده همه روزه و در همه حال همراه مودیان مالیاتی عزیزمان می باشد…
Email: email@moadinet.ir
شماره تماس: 56337356-021

پیج تخصصی آکادمی رشد مالی